FİGEN ÇAMLIYURT - MasterCamp

FİGEN ÇAMLIYURT

Lisans eğitimini Uludağ üniversitesi Ekonometri bölümünde almanın yanı sıra eleştirel yaklaşımları geliştirmek üzere farklı kurumlardan edindiği eğitimlerle öğrenme sürecine devam etti. 30 yılı geçen kariyerine lojistik sektöründe başlayan Çamlıyurt, elde ettiği güçlü satış yönetimi, iş geliştirme ve değişim yönetimi tecrübesini, girişimci ve yenilikçi bir bakış açısıyla perçinledi. Kendisi uzmanlaştığı konularla ilgili dünyadaki gelişmeleri takibe devam etmektedir.

 

Profesyonel kariyerine Ulusoy Kargo Bursa Bölge Müdürü olarak başlarken aynı zamanda bölge acente sahibi olarak ilk girişimini de hayata geçirdi. Sonrasında Arıkanlı Holding Taşıma Grubu şirketlerinde Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İş Geliştirme ve Proje Müdürü olarak çalışma hayatına devam etti.

 

Çamlıyurt, 2010 yılında Demirören Şirketler Grubu’na geçiş yaptı ve grubun Satış ve Dağıtım Ağı Geliştirme Direktörlüğü görevini üstlendi. Bayii yapısının reorganizasyonunu tamamlayarak, geliştirdiği mağaza kurulum stratejisini uygulayan ekibe bizzat liderlik etti. Her zaman girişim odaklı bir bakış açısına sahip olan Çamlıyurt, aynı yıl içerisinde ayrıca Turkuaz Gıda adıyla Ortadoğu’ya yerel tatları satışını gerçekleştirdiği bir gıda ihracat şirketi kurdu.

 

2012 ile 2017 yılları arasında ilk olarak Multinet Kurumsal Hizmetler A.Ş.’nin grubuna dahil ettiği start-up olan Ortak Satınalma Platformu OSAP’ın reorganizasyonu ve satışının yeniden yapılanması için Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevini üstlendi. Ardından Multinet Kurumsal Hizmetler A.Ş. bünyesinde Kilit Müşteriler Satış Direktörlüğü’nü yürüttü.

 

2018 yılında güçlü deneyim ve bilgi birikimini ülkemiz KOBİ, OBİ ve Start-up şirketlerine en etkin şekilde sunabilmek amacıyla FCSolutions danışmanlık şirketini kurdu. FCSolutions bünyesinde şirketlere satış yönetimi altyapısı oluşturma veya dönüştürme, şirket fonksiyonları ve organizasyon yapılarında iyileştirme, satış alanında değişim yönetimi, satış stratejileri geliştirme gibi danışmanlık hizmetleri vermektedir. Yönetim danışmanlığını, satışı odağına alarak yorumlamakta, fonksiyonların ihtiyaçlarını bu temelle değerlendirmektedir. Figen Çamlıyurt aynı zamanda mentor ve girişimci kimliğiyle start-up şirketlere yapılanma ve büyüme alanında profesyonel yaklaşımlar geliştirerek, kariyer hayatını sürdürmektedir.

 

2020 yılında kurucularından olduğu “Uçan Payanda Kadınları” hareketiyle dezavantajlı kadınların girişimcilik dünyasında yer almaları için çalışmalarını sürdürmektedir.

 

2021 yılında mikro ve küçük işletmeler ve ürününü çıkarmış girişimlerin re-organizasyon, iş modeli geliştirme, satış ve kanalları geliştirme, finansal sürekliliği sağlama konularında mentorluk veren TOD Mentorluk’un kurucu ortaklarındandır. Bu vizyonla mentorluklar vermektedir.

 

Kurumsal şirketler ve üniversitelerde tecrübelerini aktardığı çalışmalar sürdürmektedir.

 

Dünyada start-upların etkin şekilde kullandığı “İş Modeli Kanvası” girişimcilerle beraber çalışmakta, kurum içi girişimlerde, değişim projelerinde, satışı yeniden yapılandırmada etkin olarak kullanmaktadır. Ayrıca halen TRAngel Melek Yatırımcı Ağı üyesi ve İTÜ Çekirdek Mentorlerindendir.

MasterCamp