NAZİFE ŞEKERKIRAN - MasterCamp

NAZİFE ŞEKERKIRAN

Nazife’nin girişimci ruhu, 15 yaşında matematik dersleri vermeye başladığında hayatına yön veren özelliklerinden biri oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oluncaya dek ders vermeyi sürdürdü. 1989 yılında eğitimine devam etmek üzere kendi imkanlarıyla İngiltere’ye gitti.

İngiltere’de, ülkesinde başladığı yönde ilerlemeye devam ederek Londra Üniversitesi’nde Matematik ve Psikoloji okudu. Yüksek lisansını yine Londra Üniversitesi’nde Eğitim alanında (PGCE – Post Graduate Certificate in Education) tamamladı. Matematik öğretmeni olarak çalışmaya başladığı dönemde, Londra’daki okullarda eğitimi geliştirme projelerinde yer alarak öğrencilere danışmanlık yaptı.

Öğretmenlik kariyeri devam ettiği sırada Kişisel Dönüşüm alanında eğitimlere katılan Nazife Şekerkıran, “İkinci Kariyer”ine 2005 yılında koçluk ve NLP eğitimleri alarak başladı. Yolu, İngiltere’de dünyaca ünlü kitabı ‘Work You Were Born To Do’ (Yapmak için Doğduğunuz İş) ile tanınan Nick Williams ile bu dönemde kesişti. İnsanların sevdikleri işi yaparak kariyer sahibi olmaları konusundaki prensipleri kitaplaştıran Nick Williams, Japon İkigai felsefesi ile birlikte Nazife’nin ilham aldığı iki noktadan biri oldu.

Yazarın kitaptaki prensiplerini kendi kariyer dönüşümü için uygulamaya ve Nick Williams mentörlüğünde Kariyer Dönüşümü Danışmanlığı vermeye başladı.

“Sevdiğin İşi Yarat” adı altında, Kariyer Dönüşümü Danışmanlığı işini kendi dönüşüm örneği ve koçluk becerileri ile geliştirdi. Eş zamanlı olarak ‘Women Like Us’ (‘Bizim Gibi Kadınlar’) isimli sosyal girişimci bir şirkette Kariyer Danışmanı ve Koçu olarak çalışan Nazife Şekerkıran, 2005 yılında Londra’da kendi işini kurarak daha geniş bir kitleye ulaşmanın ilk adımını attı.

İngiltere’de yaşadığı 24 yılın ardından 2014 yılında sosyal girişimcilik, eğitmenlik ve kariyer danışmanlığı tecrübesini İstanbul’a taşıdı. Şu anda;

  • MasterCamp Eğitim Platformu’nda Mentör ve Eğitmen olarak çalışıyor.
  • “Sevdiğin İşi Yarat” isimli, bireylerin özdeğerleri ve kişiliklerine uygun iş seçimi ve geliştirmelerini hedefleyen workshoplar düzenliyor.
  • Bire-bir Kariyer Koçluğu / Danışmanlığı veriyor.
  • ‘Women Like Us’ın Türkiye’deki kardeş firması olan ‘Yeniden Biz’ ile işe geri dönmek isteyen eğitimli kadınlara destek çalışmaları yürütüyor.

Nazife Şekerkıran, sevilen işi yaratmanın dışsal olanaklara bağlı bir hayal veya şans değil, kendini gerçekleştirme yolunda ilerlemek için bir seçim ve yolculuk olduğuna inanıyor ve çalışmalarının özünde modern toplumun içerisinde kaybolan bireylere bu konuda yol gösteriyor.

MasterCamp