Zorlayıcı Kişilere Karşı Gri Kaya Yöntemi - Sinem Demirel - MasterCamp

Zorlayıcı Kişilere Karşı Gri Kaya Yöntemi – Sinem Demirel

Zorlayıcı Kişilere Karşı Gri Kaya Yöntemi

Gerek iş yaşamında, gerek özel hayatımızda zaman zaman bizi oldukça zorlayan ilişkilerle karşılaşırız. Bu tarz ilişkiler bizi yorar, tüketir. Bütün enerjimizi adeta emer ve motivasyonumuzu düşürür. Böyle olmasına rağmen, bu ilişkilerin bazılarından uzaklaşmak mümkündür ama bazılarından da değildir. Örneğin o kişi ailemizden biri olduğunda veya bir iş arkadaşımız olduğunda, o ilişkiyi sürdürmemiz gerekir. Yani, çok istesek de bırakıp gidemeyiz.

 

Peki, bu insanlarla ilişkimizi koparmadan, onlardan nasıl uzak duracağız? Kendimizi duygusal anlamda ne şekilde koruyacağız?

 

 

 

Bunun için güzel bir teknik var: Gri Kaya Yöntemi

Zor insanların en büyük özelliği yaptıkları manipülasyonlarla bizi bir gerilimin içine sürüklemeleridir. Türlü taktiklerle, çeşitli yönlendirmelerle adeta bizi bir tuzağın içine çekerler. Ve orada duygusal olarak kontrolden çıktığımızda ise onlar da amacına ulaşmış olur.

Bu durum karşısında kendimizi koruyabilmemiz ve ruhsal sağlığımızı sürdürebilmemiz için yapmamız gereken şey tepkisiz kalmaktır. Yani, tıpkı gri bir kaya gibi nötr duruş sergilemektir.

Zorlayıcı kişi, çeşitli suçlamalar, aşağılamalar, hakaretler, kötü davranışlarla karşımıza geldiğinde; öfkelenmek, kendimizi savunmak ya da onun üslubunda karşılık vermek yerine, kısa ve nötr yanıtlar vermek daha yararlıdır. Çünkü onun amacı zaten bu davranışlarıyla bize kendimizi suçlu, yorgun, öfkeli, aşağılanmış, değersiz hissettirmek ve kontrolümüzü kaybetmemizi sağlamaktır. Bu kaostan beslendiği için, ısrarla bizi oraya sürüklemeye çalışır.

 

 

Bu nedenle, karşımızdaki ne söylerse söylesin, ne yaparsa yapsın, sakin bir tutumla davranmaya devam etmek çok önemlidir. Sanki hiçbir şeyi umursamıyormuş gibi nötr cevaplar verilmelidir. Öfkeli, üzgün, kırgın tarzdaki yanıtlar, bu zorlayıcı kişiyi daha da kamçılayacak ve dozunu artırmasına neden olacaktır.

Onun bu davranışlarına rağmen tıpkı gri bir kaya gibi durmak, o kişi için bir süre sonra sıkıcı ve dikkat çekmeyen biri haline gelmeyi sağlar. İstediğini alamadığını gördükçe, giderek ilgisini kaybeder ve saldırgan davranışları azalmaya başlar.

MasterCamp


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir