Eğitmenlerimiz

Zuhal Gürçimen

Kurucu & Kariyer Danışmanı

Zuhal Gürçimen, eğitim danışmanlık şirketi faaliyetleri öncesinde aralarında Koç Holding, Reebok ve 18 yıl Eczacıbaşı Beiersdorf Kozmetik şirketinin de aralarında bulunduğu kurumsal dünyada 22 yılı aşkın süreyle finans, bilgi sistemleri ve insan kaynakları alanında çalıştı.

 

Tüm profesyonel yaşamı boyunca yazıyla ilişkisini sürdürdü. Dergi ve gazetelere yazdığı iş yaşamı ve insan kaynakları üzerine makaleler ve yaşam üzerine kaleme aldığı denemelerle, her zaman deneyimlerini yazı ile de paylaşma arzusunda oldu. “Başıma Bir İş Geldi” yazarın yayınlanan ilk kitabıdır. Halen Dünya Gazetesi’nde İŞ’te Topuk Sesleri isimli köşesinde yazmaktadır.

 

Hasan Gümen

Yönetici Ortak, Eğitim Tasarımcısı ve Uygulama Lideri

2005 Yılında Maltepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun oldu.

2002-2005 Yılları arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında öğrenim gördü. Haldun Dormen, Serpil Günseli ve Çelik Kasapoğlu gibi ünlü isimlerle çalıştı.

Üniversite yıllarında başladığı simultane tercümanlıkla birlikte 2010 yılına kadar dünya sağlık örgütü (WHO), IPA ve UNICEF gibi pek çok uluslararası kuruluşla birlikte “Suriyeli çocukların eğitim ve oyun hakları” ve “Türkiye’deki akıl hastanelerinin iyileştirilmesi” gibi çeşitli projelerde tercüman olarak çalıştı.

2010 yılında 15 Yaşından beri aktif olarak uğraştığı rol yapma ve bilgisayar oyunları, drama bilgisi ve iletişim yeteneklerini aynı potada eritmeye karar vererek eğitmenliğe başladı. Pek çok farklı eğitim projesinde drama, yetişkin öğrenme süreçleri ve müşteri iletişimi gibi konularda freelance olarak eğitmenlik yaptı.

2014 Yılında Yaşam Atölyesi Eğitim Koordinatörlüğü görevini üstlendi ve takip eden dört sene içerisinde Kadir Has Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen “Eğitmenlik ve Danışmanlık” sertifika programının yöneticiliğini yaptı. Atölyedeyiz’in kurucusu Seçil Altıntaş ile birlikte eğitim tasarımı konusu üzerinde çalışmaya başladı ve mevcut çalıştığı müşteri portföyü için kurumlara özel programlar hazırlamaya başladı.

Tasarladığı eğitim modülleri arasında; oyunlaştırma modülleri, doğaçlama tiyatro atölyeleri, odadan kaçış oyunları, konuşmacı eğitimi, eğiticinin eğitimi ve anlatısal tecrübe tasarımı eğitimleri bulunmaktadır.

ATD ve University of California gibi saygın eğitim kurumları ile organik bir bağ içerisinde güncel eğitim kavramlarını yakından takip etmekte olan Hasan Gümen, 2018 yılında MasterCamp bünyesinde program geliştiricisi ve eğitmen olarak çalışmaktadır.

Prof. Dr. Uğur Batı

Prof. Dr. Uğur Batı

Reklamcı, Marka Danışmanı, Akademisyen ve Yazar

⦁ Reklamcı, marka danışmanı, akademisyen ve yazar.
⦁ Aralarında çok satanlar da olan 14 kitabın yazarı.
⦁ Bu kitaplardan Reklamın Dili, Marka Yönetimi, Tüketici Davranışları ve Markethink ya da Farkethink; 67 kadar üniversitede ders kitabı olarak okutuluyor.
⦁ Reklamın Dili, Markethink ya da Farkethink, Enneagram İle Kişilik Analizi ve Kendine İyi Bak, kategorilerinde en çok satan 10 D&R kitabı arasında.
⦁ Harvard Business Review Türkiye akredite köşe yazarı.
⦁ Bloomberg Businessweek Türkiye dergilerinin akredite köşe yazarı.
⦁ Grafik Tasarım Dergisi Yazarı.
⦁ BrandMap Köşe Yazarı.
⦁ Milliyet.com.tr Köşe yazarı.
⦁ Toplam 4 tane TEDx konuşmacısı.
⦁ Birçok reklamcılık ödülü sahibi.
⦁ Avrupa Birliği Projeleri Yöneticisi.
⦁ Dünya Bankası Projeleri Yöneticisi.
⦁ Kariyerinde Telsim, Rumeli Telekom, Gode İstanbul, IMKB & Borsa İstanbul gibi markalarda üst düzey yöneticilikleri var.
⦁ Yine kariyerinde Telsim, Vodafone, Beşiktaş JK, Hertz, Dalgakıran Kompresörleri, Türk Telekom, İMKB, Airfel, Sanko Holding, Doğa Koleji ve daha pek çok markanın marka danışmanlığı var, mevcut durumda da Shell başta olmak üzere 4 ayrı markanın marka danışmanı.
⦁ Sektörün en büyük derneği Reklam Yaratıcıları Derneği eski Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri.

Köşe Yazarlığı:

⦁Harvard Business Review,
⦁BrandMap,
⦁Bloomberg Businessweek,
⦁Milliyet.com.tr,
⦁Para Analiz
⦁Grafik Tasarım
⦁Trip Dergisi Köşe Yazarı (50 bin kadart basılan edebiyat, kültür sanat, yer altı dergisi)

Kitapları:

⦁ Reklamın Dili (Çok Satan İş Kitabı)
⦁ Marka Yönetimi: Vazgeçme Çağında Yüksek Sadakat Markaları Yaratmak (Çok Satan İş Kitabı)
⦁ Enneagram ile Kişilik Analizi (Popüler Kişilik Psikolojisi)
⦁ Kendine İyi Bak (Popüler Kişilik Psikolojisi)
⦁ Dijital Oyunlar: Kendi Dünyanda Yaşa, Bizimkinde Oyna (İletişim-Kültürel Çalışmalar)
⦁ Tüketici Davranışları (İş Kitabı)
⦁ Markethink ya da Farkethink: Deneyimsel Pazarlama ve Duyusal Markalama (Çok Satan İş Kitabı)
⦁ Sinaps: Beynimizin ve Kararlarımızın Sıra dışı Hikâyesi (Popüler Bilim)
⦁ Marka Pratikleri ve Uygulamaları

Roman ve Öyküleri:

⦁ Azraa-eel Menkıbeleri: Osmanlı Mahzeninden Hayal Et Hikâyeleri (Fantastik Roman)
⦁ Aşkın Karanlık Yüzü (Fantastik Hikaye)
⦁ Karanlık Yılbaşı Hikayeleri (Fantastik Hikaye)
⦁ Anadolu Korku Öyküleri (Fantastik Hikaye)

⦁ Dünyanın ilk nöropolitik kitabı ile New York Times, The Times gibi uluslararası gazetelerde röportajlar gerçekleştirmiş olan Uğur Batı, nöropazarlama alanında Türkiye’de laboratuvar çalışmaları yapan en önde gelen akademisyen konumunda.
⦁ Boğaziçi Üniversitesi’nde lisans eğitimini bitiren, Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde yaptığı 3 yüksek lisansın ardından Marmara Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı ve LSU’da bulundu. Profesyonel kariyerinde pek çok ulusal ve uluslararası marka için reklamlar yazan ve stratejiler geliştiren ödüllü bir reklamcı olan Batı, Reklam Yaratıcıları Derneği Başkan Yardımcılığını uzun yıllar yürütmüştür. Telsim, Rumeli Telekom gibi firmalarda marka uzmanlığı, Gode İstanbul’da yaratıcı yönetmenlik, son olarak da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndan Borsa İstanbul’a geçiş sürecini marka tarafında yöneterek, 4 yıl boyunca kurumda marka ve kurumsal iletişim direktörlüğü görevlerinde bulunmuştur.
⦁ Mevcut durumda pek çok ulusal ve uluslararası markanın danışmanlığını da yapan Batı, kariyerinde Avrupa Birliği Projeleri Yöneticisi, Dünya Bankası Projeleri Yöneticisi olarak bulunmuştur. Borsa İstanbul bünyesindeki Sürdürülebilirlik Endeksi, Kurumsal Yönetim Endeksi ve Özel Pazar gibi birimlerin kurulmasında da rol almış Uğur Batı, bugüne kadar Türkiye ve yurtdışında 1000 üzerinde sunum gerçekleştirmiştir. Uluslararası pek çok üniversite ve konferansa eğitimci, keynote ve speaker olarak katılmış; yıllar içerisinde CNN Türk, Star TV, Habertürk TV, Bloomberg TV, NTV ve TRT gibi televizyonlarda programlarda katılımcı olarak yer almıştır.

Doç. Dr. Murat Bolelli

Akademisyen - Yazar

1972 yılında İstanbul’da doğdu.

Ve aramaya başladı,

Şişli Terakki Lisesini,
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdikten sonra
İstanbul Üniversitesinde Personel Yönetimi Bölümünde Yüksek Lisans yaptı.

Bazen anladı

Hürriyet Gazetesinde İnsan Kaynakları Uzmanı,
İnterbank’ta İnsan Kaynakları Yetkilisi,
Kentbank’ta İnsan Kaynakları Yetkilisi,
Kamu Bankaları Yeniden Yapılandırma Programında (T.C. Ziraat Bankası, Halkbank ve Emlakbank)
İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı ve İnsan Kaynakları Müdürü,
Yeditepe Üniversitesi Hastanesinde Personel ve Gelişim Müdürü,
Euromedic International’da Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü,
Euromedic International’da İnsan Kaynakları Müdürü,
Asseco SEE’de İnsan Kaynakları Müdürü,
Rollerini üstlendi.

Profesyonel hayatı boyunca özellikle yeniden yapılandırma, bireysel ve örgütsel performans yönetimi,
örgütsel gelişim ve değişim yönetimi alanlarında çalıştı.

Bazen anlamadı,

2012 yılında Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünde Örgütsel Davranış alanında Doktora
çalışmasını tamamladı.
Evli, 3 kedi babası, Öğretim Üyesi, Yazar, Eğitmen, GETEM Okuyucusudur.

Halen anlamaya çalışmaya devam etmektedir.

Figen Küçükkoner Kırca

Profesyonel Koç ve Danışman

1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. Öğrenimine Japonya’da International University of Japan ve A.B.D’de University of Southern California’da devam etti. Uluslararası pazarlama alanındaki bu MBA programı ile hem teorik hem de pratik deneyimlerle Türkiye’ye döndükten sonra L’oréal Türkiye ve Coty Kozmetik’te marka yöneticiliği yaptı. 1999’da katıldığı Eczacıbaşı Topluluğu’nda NIVEA markasının yönetiminde farklı görevler aldı. Son olarak, Girişim Pazarlama’da pazarlama direktörlüğü görevini yürüttü.

2005 yılında ‘koçluk’ ile tanıştı. İngiltere’de Coaching & Mentoring International ve The Coaching Academy’den profesyonel koçluk eğitimi aldı. Diploma in Coaching Practice programını bitirerek; İngiltere’nin en büyük akreditasyon kurumlarından National Open College Network’ün Level 3 Advanced Level derecelendirmesine sahip oldu. Ayrıca Gestalt Center for Organization and Systems Development’dan grup koçluğu eğitimi aldı.

Bu temel koçluk eğitimlerinin ardından; şirketi LIFEFOCUS’u (www.lifefocus-tr.com) kurdu. Gençlere yönelik “MAGIC” özel koçluk programının sertifikasını ve uygulama hakkını aldı. Bu programı üniversite ve kurumlarda, öğrenciler ve işe yeni başlayan çalışanlarla yürütmektedir. The Parent Coaching Academy‘nin ebeveyn koçluğu programına katıldı.

Bu programın Türkiye’de tek uygulayıcısı ve anne baba koçluğunun öncülerinden oldu. Özellikle; kurumlarda çalışanların “çalışan, eş ve ebeveynlik- rollerini kendilerini iyi hissederek yönetebilmelerine destek olmak amacıyla programlar ve eğitimler hazırlamak ve sunmak iş dünyasında yarattığı bir farktır. Ayrıca; daha bütünsel bir yaklaşımla; kurumlara “ebeveyn dostu” şirket olmak konusunda danışmanlık yapmaktadır.

Ayrıca, kariyer geçiş dönemlerinde yönetici ve çalışanları destekleyen “outplacement-kariyer destek programları”nda yer almaktadır. Orta ve üst düzey yöneticilere yönelik liderlik gelişim programları yönetmekte ve koçluk yapmaktadır. Harrison Assessments yetenek yönetim sistemi akredite uygulayıcısı ve danışmanı olarak kurumlara çalışan gelişim, çalışan bağlılık ve kalıcılığı konularında danışmanlık yapmaktadır.

Evli ve 17 yaşında bir erkek çocuk annesidir.

 

Dr. Timur Yılmaz

Dr. Timur Yılmaz

Nöroloji Uzmanı

Nöroloji uzmanı Dr. Timur Yılmaz, tıp ve uzmanlık eğitimini Akdeniz üniversitesinde tamamlamıştır. Sinirbilim ilintili Tedx konuşmaları, yazıları, kitapları, seminerleri ve söyleşileri mevcuttur. Hekimliğinin yanı sıra yazarlık, köşe yazarlığı, oyunculuk ve senaryo danışmanlığı da yapmaktadır .
Almanya’nın özel bir radyosunda dj’lik yapmaktadır. Birçok ulusal kanalda ve platform da; eğitim, insan davranışı, fütürizm, karar bilimi, sağlıklı yaşam, suç/ceza, ebeveynlik, çocuk/ergen sorunları, aşk ve Cinsellik hakkında sinirbilimsel güncel bilgileri cesurca – korkmadan dile getirmiştir.1980 Almanya doğumludur. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Nöroloji uzmanı, sinir bilimi yolcusu, Tedx konuşmacısı, kung fu talebesi, kitap yazarı, film oyuncusu, radyo dj’i, danışman senarist, köşe yazarı Timur Yılmaz ;bütün kimliklerini Dr. Deli ismindeki YouTube kanalında birleştirmiştir. Antalya’da özel bir hastanede çalışmaktadır.

Hatice Ertan

Eğitmen-Eğitim Uygulama Yöneticisi

Endüstri mühendisi olarak iş hayatına başladı. 20 yıllık  bu süreç boyunca insana ve insan ilişkilerine verdiği önem onu bambaşka mecralara taşıyarak kişisel gelişim eğitimleri ile tanıştırdı, kendi olarak yaşamanın ne büyük bir zenginlik ve özgürlük olduğunu farketmesini sağladı.

Yolunun Mastercamp ile kesişmesi hiç tesadüf değildi. Kendi gibi insanların olduğu bir ortamda bulunmak için başladığı bu yolda, aldığı eğitimler ona eğitmenlik kimliğini kazandırdı.

Kişinin kendini tanıması ve hayatını kendi olarak yaşayabilmesi için eğitimler vermektedir.

Ayrıca Halk Danslarına ve kültürümüze verdiği önem önce dansçı olarak başladığı İKS Akademi de yönetici ve eğitmen olarak devam etmesinin yolunu açtmıştır.

“Elinden gelenin en iyisini yap, yaptığın iş seni yansıtsın” düsturu ile yola devam etmektedir.

Yolu sevgiden geçen herkesle bir bağı olduğuna inanmaktadır.

Tamer Çamkıran

Pozitif Psikoloji Uzmanı, Profesyonel Koç

1971 yılında İzmir Ödemiş’te doğdu. İzmir Fatih Kolejini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. 1996 yılında İzmir’de başladığı iş hayatında, otomotiv ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketlerinde görev almıştır. 1999 yılında iş hayatına İstanbul’da devam etme kararı aldıktan sonra İtalya, Kanada ve Çin firmaları ile farklı işbirlikleri içeren dış ticaret girişimlerinde yer almıştır. Halen perakende sektörüne ekipman sağlayan bir firmanın yönetici ortağı olarak devam etmektedir.

Profesyonel Koç Olarak Tamer Çamkıran

2014 yılından bu yana Profesyonel Koçluk yapmaktadır ve ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) tarafından verilen ACC (Associate Certified Coach) ünvanına sahip, akredite bir koçtur. Koçluk Dünyasının önde gelen okullarından CTI’nın (Coaches Training Institude) 104 saatlik koç eğitim programını tamamladıktan sonra koçlukta uzmanlaşmayı amaçlayan 200 saatlik CTI sertifikasyon eğitimini tamamlamış ve CPCC (Certified Professional Co-Active Coach) olmuştur.

Konusuyla ilgili “Optimum Denge Modeli” (ODM1) , “Organization and Relationship Systems Coaching” (ORSC-Fundamentals), “Transaksiyonel Analiz Temel Seviye” Eğitimi ve “Point Of You” (POY) gibi bir çok eğitime katıldıktan sonra, Koçluk mesleğinin bilimsel temellerini araştırma isteği onu “Uygulamalı Pozitif Psikoloji ve Koçluk Psikolojisi” yüksek lisansı yapmaya yöneltmiştir. Eylül 2017 de University of East London’da başladığı tezli yüksek lisans programına halen devam etmektedir.

2014 yılında, “Common Purpose Türkiye” nin 8 ay süren ve ‘Yetkinin Ötesinde Liderlik’ becerileri geliştirmeyi amaçlayan ‘Meridyen’ programını bitirmiştir.

ICF (International Coach Federation), UPKD (Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği), EMCC (European Mentoring & Coaching Council), BİLMED (Bilkent Mezunlar Derneği) ve Ortak idealler Derneği üyesidir.

“Daha iyi bir yaşam için Aikido, Pozitif Psikoloji ve Profesyonel Koçluk; teori, felsefe ve pratikleri nasıl kullanılır?” sorusundan yola çıkarak hazırladığı “Savaş Sanatı ile Yaşam Becerileri” adlı çalışmasıyla atölyeler düzenlemekte ve konuşmacı olarak etkinliklere katılmaktadır.

Gitar çalıp şarkı söylemek, yarı maraton koşmak, motosiklet kullanmak ve scuba dalış yapmak yaşamına renk katarken, hayata ve kendisine dair keşifler yapmasını sağlamıştır.

İyi derecede ingilizce bilen, evli ve bir kız babası olan Tamer Çamkıran gönüllü olarak bütüne hizmet etmeyi, başkaları ve Dünya için iyi şeyler yapmayı yaşam amaçlarından biri olarak görmektedir. Adım Adım Oluşumu bünyesinde başta KORUNCUK (Korunmaya Muhtaç Çocuklar) Vakfı ve TOG (Toplum Gönüllüleri) Vakfı olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşu için gönüllü olarak çalışmalar yürütmektedir. Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği bünyesinde ise “Kadınlarla el ele”, “Gençlerle el ele” ve “Yeni Girişimcilerle el ele” projelerinde gönüllü bireysel ve takım koçluğu yapmaktadır.

Selda Terek

Selda Terek

Eğitmen, Danışman, Yazar, Çevirmen

31 Temmuz 1968’de Ankara doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İşletme Bölümünden mezun oldu. Profesyonel çalışma hayatına Bilişim (Koç-Sistem), Finans (Citibank N.A), Sağlık (Ege Group) sektörlerini kattı. 2004-2008 yılları arasında sağlık sektöründe, iki hastanenin kurulumunda koordinatörlük görevi aldı. Aynı dönemde Anadolu Sağlık Merkezi John Hopkins Hastanesi “Hastane Yöneticilik Sertifikası” programını tamamladı ve TÜSİAD’ın sağlık çalışma gruplarına katıldı.

25 yıllık profesyonel iş tecrübesinin yanı sıra “Mahzen” ve “Wishne Cafe” olmak üzere iki adet kişisel girişimin sahibi oldu.

Eğitmenlik, danışmanlık, yazarlık işlerine profesyonel çalışma hayatının paralelinde başladı. Çalışma yaşamından taşıdığı tecrübeyi, satış ve kurumsal bilgiyi, eğitim ve danışmanlık alanında kullandı ve Türkiye’deki KOBİ sahibi kadın girişimcilere, genç girişimcilere, özel sektör ve devlet kurumlarına işletme nosyonu içeren dersler verdi, satış-pazarlama danışmanlığı ve koçluk yaptı. Özyeğin Üniversitesi ve Goldman Sachs işbirliği ile yürütülmüş olan “10,000 Kadın” projesinde eğitmen ve koç olarak görev aldı, kadın girişimcilere satış-pazarlama, iş planı, fizibilite hazırlama, tutundurma, teknoloji kullanımı, imaj yönetimi, stres yönetimi, kriz yönetimi, liderlik, motivasyon, imaj yönetimi eğitimleri verdi. Paralelinde yine benzer bir proje olan Özyeğin Üniversitesi ve Turkcell işbirliği ile mikro kredi kullanan kadın girişimcilere Türkiye’nin çeşitli illerinde teknoloji kullanımı anlattı. Bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi için genç beyinlerin önemini her fırsatta dile getirdi, gençlerin sürekli yeni ve yaratıcı fikirleri kovalaması gerektiğini savundu ve özel bir lisede 3 sene kadar girişimcilik ve yaratıcılık konulu dersler verdi. Bu konuda dergi ve gazetelerde yazdı.

Yaşamı boyunca yakından ilgilendiği sağlıklı beslenme, detoks, toksinler ve holistik sağlık içerikli bir kitabı sağlığın kullanıcısı olarak yazdı. Bu konuda seminerler verdi, dergilerde köşe yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. Halen holistik sağlık anlatan seminerler ve eğitimler vermekte.

Edebiyatla yakından ilgilenen Selda Terek aynı zamanda realist kurgu yapan bir roman yazarı, editör ve çevirmen. Roman dışında hikaye, biyografi, şiir ve resim çalışmaları bulunmakta.

 

Kitapları:

“Ben Tezer Özlü” (Genç Okurlar için) 2017,

“Son Toksine Kadar” (Sağlık-Güncel) 2017,

“Lirik Prenses Tezer” (Biyografik Roman)2017,

“Mahrem Gölgeler” (Roman)2015,

“İnadına Yaşanan Zararına Aşklar”, (Roman)2012,

Duygu Koleksiyoncusu” (Öykü) 2010,

“Aşk O Kadar Aşk (Amigdala)” (Roman) 2008

 

Çeviri ve Editörlük yaptığı kitaplar:

“Genç Milyarder”/ George Beahm

“Dinlen”/ Alex Soojung-Kim Pang

“Kum ve Köpük”/ Halil Cibran

“Deli”/ Halil Cibran

“Gezgin”/Halil Cibran

“Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu” Stefan Zweig

“Satranç” Stefan Zweig

Mete Yazıcı

Yönetici ve Liderlik Koçu, Eğitmen

1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerini bitirdi. O yıllarda Japon yönetim şekilleri, üretim ve kalite yönetim modelleri anlaşılmaya ve özümsenmeye çalışılıyordu.  Hem iş dünyasındaki olası fırsatları düşünerek, hem de kültürün derinliğini ve farklılığını keşfetmek için MBA eğitimi almak için Japonya’ya gitti. İngilizce eğitim veren International University of Japan’den 1996 yılında mezun oldu. Thomson Reuters, Hartford Life, ve AXA Life Sigorta’da ürün geliştirme, iş analizi, proje yönetimi, ve takım yöneticiliği yaptı. 2012 yılında yasal içerikli yayınlar, bilgi ve bilişim teknolojileri konusunda dünyada lider kurumlardan biri olan LexisNexis Japan’da Japonca ürün geliştirme biriminin başına geçti. 2015’te yönetim kurumu üyesi oldu.

İnsanlar dünyasını ve kendi yeteneklerini keşfetmek için 2015’te California Southern Üniversitesi’nde Psikoloji Master’ına başladı. 2017’da Master diplomasını aldıktan sonra Psikoloji üzerine Doktora’ya devam etmeye karar verdi. 2018’de kurumsal hayattan ayrıldı ve Commoncolors® isminde bir şirket kurdu. 2019’da International Coach Federation’dan Professional Certified Coach ünvanını aldı. Halen Tokyo’da yönetici koçluğu yapıyor, ruh sağlığı, direnç, konularında eğitimler ve atölyeler duzenliyor. Ek olarak, 2020’den itibaren Temple Üniversitesi Tokyo Kampüsü Sürekli Eğitim Okulu’da Positive Organizational Psychology konusunda ve Rikkyo Üniversitesi Master of International Business’de Introduction to Project Management dersleri veriyor.

2020 Nisan’inda Japon bir başka yazarla ortaklaşa yazdığı “Toplumsal İşler ve Liderlik, Hedef Çok Seslilik ve Olasılıkların Toplumu” başlıklı bir kitabı yayınlandı.

Müjdat Ataman

Eğitimci, Yazar

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde, Türkçe Öğretmenliği yan alanı ile yüksek lisans eğitimini de Ankara Üniversitesinde Yaratıcı Drama alanında tamamladı. Bilkent Üniversitesi Hazırlık Okulunda (BLIS) ve Özel İzmir SEV Okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İstanbul’da Tarabya İngiliz Okulları İlkokul Müdürlüğü görevinde bulundu.

Çağdaş Drama Derneği İzmir Şubesinin kuruluşunu ve başkanlığını yürüttü. Forum Tiyatro, sınıfta yaratıcılık, çocuk yazını, alternatif eğitim konuları üzerinde çalışıyor. Eğitim kurumları, sanat akademileri, dernekler ya da çeşitli kuruluşların gereksinimlerine yönelik, konulu atölyeler gerçekleştiriyor. Eğitimpedia yazarıdır. PEGEM Akademi tarafından yayımlanan “Yaratıcı Yazma için Yaratıcı Drama”, “Yaratıcı Türkçe Dersleri”, “Eğitim Gerçeğimiz” ve “112 Öğretmenliğime Notlar”, “Açılın Ben Öğretmenim”  kitaplarının yazarıdır. Koza Yayınlarından çıkan 4. Sınıf Türkçe kitabı yazarlarındandır. “Türkçe Öğretiminde Yeni Yaklaşımlar”, “Yaratıcı Yazma”, “Sınıfta Yaratıcılık”, “Yaratıcı Dramanın Yöntem Olarak Kullanılması” konularında bildiriler sundu ve seminerler verdi.

Fide Okulları İdealtepe Kampüsünde İlkokul Müdürü olarak görev yapıyor ve yazmaya devam ediyor.

Elif Türkmen

Eğitmen-Danışman
Burcu Kösem

Burcu Kösem

Dünya Grubu CEO

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Micro MBA Programını başarı ile tamamlayan Kösem,  Kadir Has Üniversitesi & Yaşam Atölyesi Ortaklaşa Yürütülen Eğitmenlik Sertifika Programından da  Danışmanlık  Eğitmenlik sertifikası alarak mezun olmuştur. 
1998 yılında Dünya  Yayıncılık AŞ’de İnsan Kaynakları Departmanın da işe başlamış, kariyerine 2000 yılında Dünya Süper Dağıtım AŞ’de Maliyet Muhasebesi- Bütçe Planlama departmanında görevler alarak devam etmiştir. 2012 yılında Dünya Globus Lojistik şirketinde Bütçe Planlama ve Mali İşler Grup Müdürü olarak görev alan Kösem, 2015 yılından itibaren Dünya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO, 2020 yılında ise Dünya Grubu CEO’su olarak görevine devam etmektedir. Mastercamp Eğitim Platformu’nun değerli eğitmenlerinden olan Kösem, Para&Borsa’da köşe yazarlığı yapmakta ve Kösem Medya Danışmanlık şirketinde CEO’luk görevini yürütmektedir.  
2015 Yılından itibaren Kastamonu’nun İstanbul’daki sesi olan İstamonu Gazetesi’nde ve çeşitli aylık/yıllık bültenlerde analitik köşe yazıları yazmaktadır.
Kendi alanı ile ilgili çeşitli kurum ve kuruluşlara yönelik Finans Eğitimleri veren Kösem, Şirket Mali Tablolarını Okumanın Kısa Yollarını meslektaşlarından farklı daha yalın bir dil ile anlatmaktadır. Son zamanlarda verdiği eğitimlerde Finansal Tabloları Kişisel Gelişim ile birlikte ele alarak katılımcıların Finansal Tablolara ilgilerinin artmasını sağlamaktadır.
Bu görevinin yanı sıra Four Tekstil A.Ş.’ye Mali Danışmanlık yapmakta, Four Tekstil A.Ş.’nin markalarından biri olan RunwayNo:4 için ise kreatif direktörlük yapmaktadır.
İcra Kurulu Üyesi olarak bulunduğu C Majör Grubu İşten Sesler Korosu’nda Türkiye’nin önde gelen iş insanları ile birlikte müzik yapıp, konserler vermekte ve bu konserlerden elde edilen gelir ile bir çok yardım kuruluşuna (özellikle ihtiyaç sahibi çocukların eğitimine yönelik)  bağış yapılmasına katkı sağlamaktadır. 
Kasiad üyesi olan Kösem aynı zamanda bir çok sivil toplum kuruluşunun yöneticiliğini de yürütmektedir. 
İngilizce bilmekte olup evli ve iki çocuk annesidir.

Bener Hamamcı

Stil Danışmanı

Bener Hamamcı 25 Şubat 1986 İstanbul’da doğdu. 2006 yılında Marmara Üniversitesi’nden mezun olur olmaz iş hayatına atıldı. Çeşitli diziler ve sinema filmlerinde stil danışmanlığı yaptı.
10 yıldır stil danışmanlığı yapmakta olan Bener Hamamcı’nın stil danışmanlığı portföyünde; Demet Akalın, Selçuk Yöntem ,Tan Sağtürk gibi birçok oyuncu ve sanatçının yanı sıra Carrefour ,Eti, Thy, Flo, Arko gibi birçok marka bulunmaktadır .
Bener Hamamcı, halen yurt içi ve yurt dışında bir çok moda dergisine çekimler yapmakta ve kariyerini sürdüren birçok sanatçıya stil danışmanlığı vermektedir. Aynı zamanda şu an, Master Camp’ta bireysel imaj yönetimi dersleri vermektedir.

Onur Tuğman

Onur Tuğman

Danışman, Eğitmen ve Koç

İstanbul Üniversitesi Ekonometri bölümünden derece ile mezun oldu. Lisans öğrenimi sonrasında, Marmara Üniversitesi’nde Oyun Teorisi alanında Yüksek Lisans yaptı. Eğitimine yurt dışında devam ederek, Baruch College New York’da International Marketing eğitimini tamamlarken, dünyanın önde gelen medya networklerinin birinin New York ofisi ekibinde yer aldı. Öğrencilik hayatı boyunca farklı etkinlik ve halkla ilişkiler firmaları ve reklam ajansları ile birçok ulusal ve uluslararası organizasyonda çalıştı, onlarca projede görev yaptı.

 

Türkiye’ye dönüşünde muteber bir reklam ajansının Genel Müdür’ü olarak, onlarca önemli global ve ulusal öncü markanın iletişim çalışmaları ile marka ve pazarlama yönetimlerinde etkin rol oynadı. 20 yıla yaklaşan profesyonel kariyerinde; Müşteri İlişkileri, Strateji ve Yaratıcı departmanlarda farklı görevlerde bulunup üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra 2012 yılında kendi Tam Hizmet Reklam Ajansını kurucu ortak olarak hayata geçirdi. Bu süreçte Mercedes-Benz, Nestle, Pepsi, Unilever, Shell, Garanti Bankası, Eczacıbaşı, Türk Hava Yolları ve onlarca önemli markanın marka yönetimi ve reklam çalışmalarında etkin rol oynadı. Dünyanın en büyük reklam ajans networklerinden birinin Türkiye’deki yapılanmasında üst düzey yönetici olarak görev aldı. 2019 yılında kurduğu Marka ve İletişim Danışmanlığı firması TUĞMAN ile kurum ve kişilere; marka, pazarlama, reklam, iletişim ve yönetim danışmanlığı hizmeti vermektedir.

 

AC ve ICF Onaylı Profesyonel Koç olan Tuğman; deneyimlerini, mentörlük, koçluk ve eğitmenlik aracılığı ile yaşamında performansını artırmak isteyen kişilerle paylaşmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışındaki birçok sektörel yayın ve etkinliği takip etmekte, çeşitli sektörel dergi ve internet sitelerinde makaleler yazmakta, sektör etkinlikleri ve üniversitelerde konuşmacı olarak yer almakta, üniversiteler ve özel kurumlarda marka, pazarlama, iletişim ve yönetim eğitimleri vermektedir.

 

Altınbaş Üniversitesi İşletme Doktora Programında Nöropazarlama alanında akademik kariyerine de devam eden Onur Tuğman, evli ve bir erkek çocuk babasıdır.

Oğuzhan Saruhan

Oğuzhan Saruhan

Sosyal Medya Uzmanı

Mehmet Zihni Sungur

Psikiyatrist

1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda ihtisas yapmaktayken 1985-1988  yılları arasında Londra’da Psikiyatri Enstitüsü’nde (Institute of Psychiatry) ve Maudsley ve Bethlem Royal Hastaneleri’nde asistan olarak görev yapmıştır. 1990 yılında Psikiyatri Uzmanı, 1992 yılında Psikiyatri Doçenti ünvanını almıştır. Doçentlik sonrasında çalışmalarını özellikle “Kognitif ve Davranış Terapileri”, “Cinsel İşlev Bozuklukları ve Cinsel Tedaviler”, “Evlilik Terapileri” ve “Kaygı Bozuklukları” konularında yoğunlaştırmış ve 1996 yılında Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin Kurucu Başkanlığı, 1998 yılında ise Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği’nin kurucu üyeliğini ve Türkiye Psikiyatri Derneği Kognitif-Davranışçı Psikoterapiler çalışma birimi’nin koordinatörlüğü görevlerini yapmıştır. Halen Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin başkanlığını ve Türkiye Psikiyatri Derneği Aile ve Çift Terapileri çalışma birimi’nin koordinatörlüğü görevlerini yürütmektedir. 1998 yılında, meslektaşları ile birlikte hazırladığı şizofreni hastalarının tedavisi ve tekrar topluma kazandırılmasına yönelik proje, uluslararası bir ödül (Lilly Schizophrenia Reintegration Award) almıştır. Aynı yıl Ulusal Sigara ve Sağlık Komitesinin bir üyesi olarak yürütülen eğitim-tedavi hizmetleri ve sağlık alanına katkıları nedeniyle 1998 Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü almıştır.  2000 yılında Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği (EABCT) başkanı seçilmiştir. 2001 yılında profesör olan Mehmet Zihni Sungur, halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir.

Mehmet Sungur, İngiliz Psikoterapiler Birliği (UK Council for Psychotherapy) ve İngiliz Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği (Biritish Association for Behavioural and Cognitive Therapies) tarafından Kognitif-Davranışçı Terapist olarak akredite edilmiş ve kayıtlı terapistler listesine alınmış, halen Avrupa Kognitif ve Davranış Terapiler Birliği (EABCT) Akreditasyon ve Sertifikasyon Komitesi Yürütücü üyesi, ‘Psikoterapilerde Ortak Dil Kullanımı’ komitelerinin yürütme kurulu üyesi, Uluslararası Kognitif Terapiler Derneği (IACP) Yönetim Kurulu üyesi, Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) üyesi ve Beck Kognitif Terapi Akademisi (ACT) nin kurucu üyesi ve sertifiye edilmiş eğiticisi ve konsültanı olup ACT’den diplomat ve süpervizör ünvanları sahibidi

Umut Nur Sungur

Ressam

TED Ankara Koleji ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Işletme bölümünü tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Aktüerya yüksek lisans programını bitiren Umut Sungur, 15 yıl kurumsal hayatta uluslararası firmalarda çalışmıştır.

2013 yılında sanat alanında çalışmaya başlamış ressam Ertuğrul Ateş ile ve Chelsea College of Arts London’da ressam Enver Gürsev ile resim üzerine çalışmalarını sürdürmüştür. 2018 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Okuma ve Üslup Tarihi eğitimi almıştır ve yine aynı yıl ilk kişisel sergisini açmıştır.

Çalışmalarına Istanbul’daki atölyesinde devam etmektedir. Hem ulusal hem uluslararası platformlarda sanat ve sanatın yaşamımızdaki rolü ve yeri üzerine konuşma ve sanat workshopları vermektedir. Onedio.com platformunda sanat ile ilgili köşe yazıları yazmaktadır.

2019 Aralık ayında katıldığı 9. “All Woman” online sanat yarışmasında eseri sergilenmek üzere seçilmiş ve “special recognition” ödülüne layık görülmüştür.

İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği, Kız Kulesi Istanbul Uluslararası Ilişkiler Komite Başkanıdır.

Mehmet Şakiroğlu

Psikolog

Mehmet Şakiroğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunudur. Aynı bölümde klinik psikoloji yüksek lisansını tamamlamış ve doktor ünvanını almıştır. 2002-2012 yılları arasında ODTÜ Psikoloji Bölümü’nde öğretim elemanı olarak çalışmıştır. Stres, kaygı, depresyon, afet psikolojisi, mutluluk gibi konularda bir çok kongre bildirisi makale ve kitapları bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı, MEB, Emniyet Müdürlükleri, Adalet Akademisi ve benzeri kurumlara stres, motivasyon, başarı, kaygı ve öfke kontrolü eğitimleri vermektedir. 2008-2010 yılları arasında TRT Ankara Radyosunda dış yapımcı ve sunucu olarak kendi programını yapmış, halen Radyo ODTÜ’de “Benden Hoşlanıyorum” isimli psikoloji içerikli bir program sunmakta ve Kanal D “Doktorum” ile TRT’de “Günlük Rehber” programlarına düzenli konuk olarak katılmaktadır. 2008 yılında yazdığı “Mutsuzluğa Mahkumuz” isimli kitap 3, 2012 yılında yazdığı “Öfke (Öfkeyi Olumlu Kullanmak)” isimli kitap 6 baskı yapmıştır. Hastanelerin psikiyatri kliniklerinde 3,5 yıllık çalışma deneyimine ilaveten ODTÜ Psikoloji Bölümü kliniğinde 2005 yılından beri hasta görmektedir.

Altan Gördüm

Tiyatro Sanatçısı

Altan Gördüm, 1 Aralık 1958 tarihinde Adana’da dünyaya gelmiştir. 1978 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi. 1979-1980 sezonunda Ankara Sanat Tiyatrosu’nun (AST) kurslarına katıldı. Ardından AST’de yönetmen, oyuncu ve eğitmen olarak bir süre görev yapmıştır.

1996-2000 yılları arasında İzmir’de yaşayan Altan Gördüm, 2000 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan aldığı davetle, yetişmiş sanatçı kontenjanından, Ankara Devlet Tiyatrosu kadrosuna katıldı. Ankara Sanat Tiyatrosu’ndaki pek çok oyunda rol aldı.

Ödülleri:

2010 – 1. İsmail Cem Televizyon Ödülleri – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Kavak Yelleri)
2009 – 14. Sadri Alışık Ödülleri – En İyi Erkek Oyuncu (Devrim Arabaları)

Altan Gördüm’ün rol aldığı tiyatro oyunları:

2013 – Kızıl Ötesi Aydınlık
2007 – Her Şeye Rağmen Elele – Ankara Devlet Tiyatrosu
2002 – Ayrılık – Ankara Sanat Tiyatrosu
2002 – Murtaza – Ankara Devlet Tiyatrosu
2001 – Cengiz Han’ın Bisikleti – Ankara Devlet Tiyatrosu
2001 – Koltuk Düşkünü – Ankara Devlet Tiyatrosu
1994 – Pazar Keyfi – Ankara Sanat Tiyatrosu
1993 – Sakıncalı Piyade – Ankara Sanat Tiyatrosu
1993 – Yer Demir Gök Bakır – Ankara Sanat Tiyatrosu
1992 – Dünyadaki Oyuncaklar – Ankara Sanat Tiyatrosu
1991 – Yolcu – Ankara Sanat Tiyatrosu
1990 – Ayak Takımı Aarasında – Ankara Sanat Tiyatrosu
1989 – Mefisto – Ankara Sanat Tiyatrosu
1989 – Yusuf ile Menofis – Ankara Sanat Tiyatrosu
1988 – Sacco ile Vanzetti – Ankara Sanat Tiyatrosu
1987 – Sonuncular – Ankara Sanat Tiyatrosu
1986 – Zamlar Ban Karşı – Ankara Sanat Tiyatrosu
1985 – Bir Halk Düşmanı – Ankara Sanat Tiyatrosu
1985 – Nafile Dünya – Ankara Sanat Tiyatrosu
1984 – Cesur Aslan ve Sevgi – Ankara Sanat Tiyatrosu
1984 – Bir Ceza Avukatının Anıları – Ankara Sanat Tiyatrosu
1984 – Bir Şehnaz Oyun – Ankara Sanat Tiyatrosu
1984 – Misafir – Ankara Sanat Tiyatrosu
1983 – Mızıkçı- Ankara Sanat Tiyatrosu
1983 – Taziye – Ankara Sanat Tiyatrosu
1983 – Galile’nin Yaşamı – Ankara Sanat Tiyatrosu
1982 – Ayının Fendi Avcıyı Yendi – Ankara Sanat Tiyatrosu
1982 – Rüyadaki Oyuncaklar – Ankara Sanat Tiyatrosu
1982 – Resimli Osmanlı Tarihi – Ankara Sanat Tiyatrosu
1981 – Küçük Adam Ne Oldu Sana – Ankara Sanat Tiyatrosu
1981 – Rumuz Goncagül – Ankara Sanat Tiyatrosu
1981 – Sihirli Giysi – Ankara Sanat Tiyatrosu

Altan Gördüm’ün rol aldığı diziler ve filmler:

2020 – Gel Dese Aşk (Sabri) (TV Dizisi)
2014 – Yunus Emre: Aşkın Sesi (Sarı Saltuk) (Sinema Filmi)
2013 – Şeytan-ı Racim (Sinema Filmi)
2013 – Benimle Oynar mısın? (Okul Müdürü) (Sinema Filmi)
2013 – Beni Böyle Sev (Reha) (TV Dizisi)
2012 – Çakallarla Dans: Hastasıyız Dede (Tayyar Abi) (Sinema Filmi)
2012 – Babam İçin (Osman) (TV Dizisi)
2011 – Umutsuz Ev Kadınları (TV Dizisi)
2011 – Türk Pasaportu (Behic Erkin) (Sinema Filmi)
2011 – Labirent (Sinema Filmi)
2011 – Devrimden Sonra (İşçi) (Sinema Filmi)
2011 – Canım Babam (Hadi) (TV Dizisi)
2010 – Baykuş Krallığı Efsanesi (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2010 – Bahar Soğuk Geçecek (Hasan)(Kısa Film)
2009 – Aşk Geliyorum Demez (Erdoğan) (Sinema Filmi)
2008 – Devrim Arabaları (Recep Usta) (Sinema Filmi)
2007 – 2010 – Kavak Yelleri (Kamil Zeybek) (TV Dizisi)
2007 – Büyük Hazine: Sırlar Kitabı (Ed Harris Seslendirmesi) (Sinema Filmi)
2006 – İlk Aşk (Zurnacı Ziya) (Sinema Filmi)
2003 – Hayat Bilgisi (Panzer Emin Hoca) (TV Dizisi)
2003 – Bir İstanbul Masalı (Numan Gerçek) (TV Dizisi)
1999 – 2001 – Yılan Hikayesi (Kılıç Mehmet ) (TV Dizisi)
1999 – Yeşil Yol (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
1996 – Kurtuluş (Naci Bey) (TV Dizisi)
1994 – Ziller (Sinema Filmi)
1993 – Kanıt Peşinde (Türkçe Seslendirme) (TV Dizisi)
1993 – Hoşçakal Umut (Sinema Filmi)
1988 – Aşıksın (Sinema Filmi)
1983 – Açık Denizlere Aganta (TV Filmi)
1981 – Gelibolu (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
1975 – Tatlı Tatlı (Nuri) (Sinema Filmi)

Hakan Akdoğan

Yazar

Ankaralı. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi’ni Dilbilim Uzmanı olarak tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Medya ve İletişim bölümünü de bitirdi. Uludağ Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Felsefe eğitimi aldı. 18 yıllık özel sektör üst düzey yöneticilik kariyerini daha çok yazmak ve anlatmak için bıraktı. Dergilerde yayın yönetmenliği yaptı.

Yazarlığı ve uzun zamandır sürdürdüğü Yaratıcı Yazarlık Atölyesi eğitmenliğini meslek edindi şimdilerde. Distopya adında bir dergi yönetiyor. Aylak Adam Yayınları Türkçe Yayınlar Editörü bir de. Fernando Pessoa ve Marquis de Sade çevirileri yaptı. Nü Peride, Gölge Yaşatan, Struma, İlişmek, Varlık ve Piçlik adlı romanları yazdı. Yunus Nadi Roman Ödülü kazandı.

Kadir Sığınmış

Eğitmen - Kaptan

Sabancı.Üniversitesi Bilgi Teknolojileri yüksek lisans mezunu olan Sığınmış, 20 yılı aşkın bir süredir bilgi teknolojileri sektörü içinde çalışmakta. İlk 10 yılını Tofaş bilgi işlemde geçiren Sığınmış, bu süre içinde Türkiye’nin 54 ilinde bulunan 187 farklı noktadaki Tofaş bayi ve servisi ziyaret ederek merkezi çalışan online sistem alt yapısını, lisanslama ve server kuruluşlarını tamamladı. 2001 senesinde Microsoft Sistem Mühendisliği’ni erken başarı sertifikası ile almaya hak kazanan Kadir Sığınmış, Tofaş Oto Ticaret A.Ş., Fiat-İtalya ve Tofaş bayileri arasındaki sistem entegrasyonu sırasında üç yıl boyunca İtalya’ya bir dizi eğitim aldı. Tofaş’ta 10 yılını tamamladıktan sonra 2005 yılında kurulan Hexagon Danışmanlık şirketinin Bilgi Teknolojileri Müdürü olarak göreve başladı. 2013 yılında Hexagon Danışmanlık tarafından kurulan HEAT şirketine Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak atandı. 2013 yılında tekne sahibi olduktan sonra Türkiye’de 18 resmi yarış ve Kuzey Avrupa’nın en önemli yelken yarışlarından biri olan Norveç’te yapılan 676 teknenin start aldığı aralıksız 24 saat süren yelken yarışına katıldı. 2015 yılında yenilikçi teknoloji liderlerine verilen CIO ödülünü aldı. Türkiye Bilişim Vakfı, Türkiye Bilişim Derneği, Türkiye Açık Deniz Yarış Kulübü ve Sabancı Mezunlar Derneği üyelikleri bulunan Kadir Sığınmış, evli ve bir kız babasıdır. 

Utku İlik

Utku İlik

Danışman, Lider Koçu, Eğitmen

İş yaşamına “Management Trainee” olarak Koç Grubu’nda başlayan İlik, 1997 yılında Eczacıbaşı Grubu’na katılmıştır. 21 yıl görev yaptığı Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları bölümünde, öncelikle 2008 yılına kadar “Performans/Yetkinlik Yönetimi, Baz Maaş/Satış Prim Sistemleri, Değerlendirme Merkezi, İş Değerleme/İş Ailesi Modelleme, İK Bilgi Sistemleri” gibi temel insan kaynakları süreçlerinin uygulamaya alınmasına liderlik etmiştir.

“Eczacıbaşı Holding İK Direktörü” olarak görev yaptığı son 10 yıllık dönemde ise ekibiyle birlikte “Stratejik İK Yönetimi, Yetenek Yönetimi, İşveren Markası, Entegre İşe Alım Yönetimi, Çalışan Bağlılığı, Esnek Çalışma Modelleri, Çeşitlilik (Diversity)” alanlarında bir çok projeyi Türkiye ve Türkiye dışındaki kuruluşlarda hayata geçirmiş, kurum içinde bir çok konuda eğitim vermiş ve mentorluk yapmıştır. Gerek bu projelerin bazıları gerekse “oyunlaştırma (gamification)” yaklaşımıyla ekibiyle birlikte oluşturduğu ve verdiği “Talent Hero”, “Smart Act” gibi etkileşimli öğrenme uygulamalarıyla yurtdışında ödüller kazanmıştır.

İzmir Fen Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde (MBA) tamamlamıştır.

Polat Doğru

Yazar

Ben Polat Doğru. 1974 yılında Hatay / Antakya’da doğdum. Çok kültürlü bir ortamda çok şanslı bir çocukluk geçirdim. Bir kısmı hayatta bir kısmını rahmetle andığım aile büyüklerimle keyifli, sevgi dolu günlerim oldu.

Annem öğretmen, babam hakimdi ve bu nedenle Türkiye’nin her yerinde büyüdüm. Kendimle ilgili en temel söyleyebileceğim şey hep iyi bir öğrenci olduğumdu. Halen de öyledir ben öğrenci olmayı, öğrenmeyi seviyorum. Tayinler nedeni ile 2 yılda bir değişen okullar ile ilkokulu şimdi Osmaniye’ye, o zamanlar Adana’ya bağlı Kadirli’de tamamladım.

Ailem, benim için iyi olacağını düşünerek ama her anlamda çok zor bir karar vererek beni ilkokul sonrasında yatılı bir okula İzmir’e (İzmir Özel Türk Koleji) gönderdi. Kendilerine bu zor karar ve peşinden gelen tüm sorumluluklar için müteşekkirim. Dört yıllık yatılı okul maceram, ailemin bölgeye (Çeşme’ye) taşınması ile benim bir başka okula (İzmir 60. Yıl Anadolu Lisesi) gündüzlü olarak geçişim ile bitti. Okulda rekabet üst düzeydi, ben iyi öğrenciydim ve çalışkandım ancak herkes de öyleydi. Bunun sonucu olarak çalışmayı hiç bırakamadım.

Benim zamanımda “iyi” öğrenciler genelde matematik alanında devam eder ve doktor ya da mühendis olurlardı. Benim içinde durum farklı olmadı. Ailede çok doktor oluşu, ergenlik çağında çocuğa söylenenin tersini yapma eğilimi nedeni ile ben hiç tıp tercihi yapmadım. İTÜ Gemi İnşaat Mühendisliği kazandım. İyi bir derece ile okula girdim, İngilizce düzeyim yeterli kriteri sağladığı için hazırlık sınıfı atladım ve hayata atılmadan önce son dört yıl olduğunu düşündüğüm eğitimime başladım. Okulun ikinci ayında bir teknik gezi için bizi tersaneye götürdükleri zaman kapıda ömrümün kalanı geçireceğim yeri ilk kez gördüm ve bunu istemediğimi anladım. Hayatımın en önemli anlarından biriydi ve devamında bu konu üstüne çok daha fazla emek vermem gerekti. Dünyanın en önemli iki sorusu ile o dönemde karşılaştım; “Ben kimim? Kim olmak istiyorum?”. İşin daha da acı tarafı bu sorulara yanıt vermesi gereken kişinin de ben olduğu ilk kez fark ettim. Önce okulu bırakmak istedim ancak ne istediğimi bilmediğim için bu da pek akıllıca bir karar olmayacaktı. Ben de bir yandan okurken bir yandan da kendimi anlamaya emek vermeye başladım. Bunu yaparken de okumaya çok zaman ayırdım.

Okurken aradığım şey beni heyecanlandıracak bir alan keşfetmek idi. Zamanla şu an içinde emek verdiğim davranış bilimleri alanını keşfettim. Kendi çabalarımlar okuyup gelişerek okulöncesi alanında danışmanlık hizmeti veren bir kurumda çalışmaya başladım. Aynı kurum yıllar içinde bana seminerler verme imkanı da getirdi. Bu seminerlerin birinde TRT yöneticilerinden biri ile tanışıp çocuk programları alanında danışman olarak çalışmaya başlamam ile başka bir sektör ile de tanışmış oldum.

Asker sonrası bir TV programı yapmak için tanıştığım Doğan Cüceloğlu’nun ekibinde görev almaya başlamam ile hayatım benim çok mutlu edecek bir şekilde değişti. 2001 yılında bu yana bu ekipte yer almanın bana kattıkları için ömrüm boyunca müteşekkir olacağım.

Zaman içinde TV programları yapar, seminerler, eğitimler verir, kitap yazar hale geldim. Bugün çok sevdiğim bir işi çok büyük keyifle yapıyorum. Anne-babalara, öğretmenlere, öğrencilere, çalışanlara, yöneticilere ve işadamlarına çeşitli vesileler ile ulaşarak ülkemi her yerinde tüm insan yelpazesini görme tanıma şansım oluyor. Bu temel nedenlerle de kendimi bu ülkenin çok şanslı çocuklarından biri olarak görüyorum.

Bilgi olsun diye paylaşma ihtiyacındayım, Gemi İnşaat mühendisliğini bitirdim. Sosyoloji alanında da yüksek lisans eğitimi aldım.

Yaptığım tüm çalışmaların özünde bilimsel ahlakı gözetirken bir yandan yargılamamaya ve insanların tüm iyi niyetlerine rağmen çeşitli nedenlerle hata yapmaya yatkın olduklarını göz önünde tutmaya özen gösteriyorum.

Hayatımı çok zenginleştiren, dostluğu, varlığı bedel biçilemeyecek kadar değerli destekçim, yol arkadaşım, eşim Aslı ve benim en büyük öğretmenlerim, yaşamıma anlam katan Poyraz’ım ve Doğa’m için şükür duygusu içindeyim.

Yelda Cumalıoğlu

Destek Medya Grup Başkanı

Destek Yayınevi’nin müdürü olan Yelda Cumalıoğlu, üniversite eğitimini Hacettepe üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun olmuştur. Yayıncılık kariyerinden önce Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve TİKA ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği görevlerinde bulunmuştur. Yazar Yelda Cumalıoğlu, evli ve iki çocuk annesidir.

Osman Balcıgil

Osman Balcıgil

Yazar

Osman Balcıgil, yedi tepeli şehir İstanbul’da hayata gözlerini açmıştır.(1955) Basın ve medya kuruluşlarında yaptığı çalışmalarla tanınmıştır. Birbirinden güzel eserleriyle insanların yaşamına dokunmuş ve yazar kimliğiyle binlerce insanın sevinçlerinde, mutluluklarında yer bulmuştur.

Osman Balcıgil kariyerine yayınevlerinde editör ve araştırmacı yazar kimliğiyle çalışmalar yaparak başlamıştır. İlerleyen yıllarda romanlarıyla halkın beğenisini kazanmış ve romanlarının bir kısmında toplumsal taşlama yapmıştır. Birikim, İletişim gibi Türkiye’nin önemli yayınevlerinde yayınlanan kitapların editör kısmında yaptığı katkılarıyla ismi duyulmuştur.

Hürriyet Medya, Star TV ve Kanal 6 gibi medya şirketlerinde programcı, birim editörlüğü ve program danışmanlığı gibi pek çok unvanla çalışmalara imza atmıştır. Ela Gözlü Pars: Celile ve Yeşil Mürekkep adlı romanlarıyla sıkça karşılaştığımız bir yazar haline gelmiştir.

Osman Balcıgil, Ela Gözlü Pars: Celile, Yeşil Mürekkep ve Dante’nin İstanbul Cehennemi gibi yapıtlarıyla çok satanlar listesinden uzun zamandır inmemektedir. Pisagor Tepkisi ise son yıllarda yakın tarihimizi konu alan seyahat ve sosyoloji ögeleri barındıran sıra dışı ve iddialı bir yapıt olarak okuyucuyla buluşmuş.

Yeşil Mürekkep Osman Balcıgil’in en önemli kitaplarındandır. Sabahattin Ali’nin yaşama karşı duruşunun ve gizemli ölümünün arkasındaki siyasi iradeyi konu alan bu kitap, Sabahattin Ali’nin yarım bıraktığı Ankara kitabıyla ilgilide önemli ipuçları barındırıyor. Tam anlamıyla olmasa da Yeşil Mürekkep pek çok figürüyle döneminin bir Ankara siyasetini bütün çıplaklığıyla okurlara sunmaktadır.

Röportajları, kitapları ve editör olarak bulunduğu eserler pek çok ödüle layık görülmüştür. Bunlardan en büyüğü de halkın sevgisi ve takdiridir.

Osman Balcıgil Kitapları:

Bilginin Efendisi
Pisagor Tepkisi
Zerdüşt’ün Sırrı
Latin Amerika’nın Atardamarları
Dante’nin İstanbul Cehennemi
53. Risale
Yeşil Mürekkep
Ela Gözlü Pars Celile
Mason Locasında Aşk ve Kılıç
Zerdüşt’ün Sırrı & Nietzsche Yanıldı, Tanrı Yaşıyor
Ters Kanatlı Şahin

Prof.Dr.Deniz Ülke Arıboğan

Yazar

Deniz Ülke Arıboğan 1965 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Bakırköy’deki Özel Çavuşoğlu Koleji’nde henüz 5 yaşındayken başladığı eğitim hayatına Ankara’da devam eden Deniz Ülke Arıboğan, TED Ankara Koleji yıllarında derslerden çok sporla ilgilenen bir öğrenci olmuş.

TED Ankara Koleji’nin ardından 1986’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitiren Arıboğan, aynı yıl İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisansüstü eğitimine başlamış ve 1987 yılında Prof. Dr. Esat Çam’ın asistanı olarak akademik hayata girmiştir.

1993 yılında doktor, 1998 yılında doçent unvanlarını alan Arıboğan İskoçya St. Andrews Üniversitesi’nde Uluslararası Güvenlik Okulunu bitirerek terör ve güvenlik konularında uzmanlaşmıştır. 2002 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde göreve başlayan Arıboğan, 2003 yılında aynı üniversitede uluslararası ilişkiler alanında profesör ünvanı almıştır.

2002-2004 yılları arasında International Studies Association / CISS Başkan Yardımcılığı, 2002-2006 yılları arasında da İstanbul Bilgi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü , 2006-2007 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2007-2010 yılları arasında da Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.

Yayınlanmış çok sayıda ulusal ve uluslararası makalesi ve sekiz kitabı bulunmakla birlikte aynı zamanda Albert Einstein tarafından kurulan Dünya Sanat ve Bilimler Akademisi’ne seçilen iki Türk akademisyenden birisidir.

Nobel Barış Ödülü adayı ve politik psikoloji biliminin kurucularından psikanalist Vamık Volkan ve IRA’ya silah bıraktırmasıyla tanınan Kuzey İrlanda Parlamentosu’nun ilk sözcüsü ve Liberal Enternasyonal eski başkanı ve halen Birleşik Krallık Lordlar Kamarası üyesi psikoterapist Lord Alderdice ile birlikte International Dialogue Initiative çalışma grubu ile çalışmakta ve söz konusu çalışma grubunda konunun uzmanları ile dünyadaki sorunlu alanlarda terörizm ve iç çatışmaların yarattığı olumsuz psikolojik etkilerin bertaraf edilmesi amaçlı çalışmalar yürütmektedir.

Temmuz 2010 tarihi itibariyle İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyetine seçildi ve halen bu görevde akademik, uluslararası çalışmalarını yürütmektedir. Eski istihbaratçı Prof. Dr. Mahir Kaynak’ın kızıdır. Eski milli basketbolcu, Eski TFF Başkan Vekili, şu an Galatasaray Sportif AŞ Genel Müdürü olan Lütfi Arıboğan ile evli ve iki çocuk annesidir.

Eserleri

Büyük Resmi Görmek
Geleceğin Haritası
Uluslararası İlişkiler Düşüncesi
Dil İnsanı Konuşur
Tarihin Sonundan Barışın Sonuna
Çin’in Gölgesinde Uzakdoğu Asya (editör)
Kabileden Küreselleşmeye
Globalleşme Senaryosunun Aktörleri
Uluslararası İlişkiler Sözlüğü

Mario Levi

Mario Levi

Yazar

Mario Levi 1957 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Saint Michel Fransız Lisesinde okudu. İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Filolojisi alanından mezun oldu. İlk öyküsünü 1975 yılında yazdı. 1984 yılından sonra ise Hokka, Şalom, Milliyet Sanat, Cumhuriyet gibi dergi ve gazetelerde yazılar yazdı.

Mario Levi ilk kitabı Bir Yalnız Adam 1986 yılında yayınlandı. Bu aynı zamanda üniversiteyi bitirme tezinin roman şekline getirilmiş halidir. 1990 yılında yayınlanmış olan öykü kitabı Bir Şehre Gidememek otobiyografik bir roman olma özelliği taşır adeta yazarın kendi ile hesaplaşmasıdır.

1990 yılında Haldun Taner öykü ödülünü kazanır. İstanbul Bir Masaldı isimli kitabı ile Yunus Nadi Roman ödülünü kazanmıştır. Mario Levi yazarlığın yanı sıra Fransızca öğretmenliği de yapmaktadır. Gazetecilik, radyoculuk, reklam yazarlığı gibi işler de yapmıştır.

İnci Aral

İnci Aral

Yazar

1944’te Denizli’de doğdu. Manisa İlköğretmenokulu’nu ve Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitirdi. Samsun, Manisa ve İzmir’de ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nde öğretmenlik yaptı.

Yazmaya 1977’den itibaren dergilerde yayınlanan öyküleriyle başladı. İlk öykü kitabı 1979’da yayınlanan “Ağda Zamanı”. Bu kitapla Akademi Kitabevi 1980 İlk Kitap Öykü Başarı Ödülü’nü aldı.

Kahramanmaraş’taki toplumsal olayları anlattığı “Kıran Resimleri” 1983’te yayınlandı. Bu kitapla da Nevzat Üstün Öykü Ödülü’nü kazandı. Kitap 1989’da Fransızca’ya çevrilip yayınlandı.

Öykü ve romanlarında genellikle kadın-erkek ilişkilerini, sevgiyi, kadının kimliğini, bağlılık ve özgürlük sorunlarını ele aldı.

İnci Aral’ın Eserleri

ÖYKÜ:

 • Ağda Zamanı (1979)
 • Kıran Resimleri (1984)
 • Uykusuzlar (1984)
 • Sevginin Eşsiz Kışı (1986)
 • Gölgede Kırk Derece (2000)
 • Anlar İzler Tutkular (2003)
 • Ruhumu Öpmeyi Unuttun (2006)
 • Unutmak (2008)

ROMAN:

 • Ölü Erkek Kuşlar (1991)
 • Yeni Yalan Zamanlar (1994)
 • Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm (1997)
 • İçimden Kuşlar Göçüyor (1998)
 • Mor (2003)
 • Taş ve Ten (2005)
 • Safran Sarı (2007)
 • Unutmak (2009)
 • Sadakat (2010)
 • Şarkını Söylediğin Zaman (2011)

ANLATI:

 • Anılar İzler Tutkular

ÖDÜLLERİ

 • 1980 Akademi Kitabevi İlk Kitap Öykü Başarı Ödülü Ağda Zamanı ile
 • 1983 Nevzat Üstün Öykü Ödülü Kıran Resimleri ile
 • 1992 Yunus Nadi Roman Ödülü Ölü Erkek Kuşlar ile
Gülşah Elikbank

Gülşah Elikbank

Yazar - Eğitmen

Gülşah Elikbank, 1980 yılında İstanbul’da doğmuş. 1999 yılında Nazilli Süper Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde lisans eğitimini tamamlamış ve Marmara Üniversitesinde Yönetim ve Çalışma psikolojisi üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır.

Gülşah Elikbank, 7 yıl boyunca İstanbul’da bir inşaat ve turizm firmasında yönetici olarak çalışmış ardından kızının doğumu ile İzmir’e yerleşmiş ve Türkiye’nin ilk edebiyat konseptli oteli açmış çeşitli dergilerde de yazılar yazmıştır.

Sanatın her dalına aşık, doğaya, doğanın kendi içindeki müthiş dengesine hayran biri olan Gülşah Elikbank, bu zamana kadar yazdıklarını yakın çevresi ile paylaşmış ve daha sonra bu çemberi genişleterek okuyucu kitlesini arttırmıştır.

Nazife Şekerkıran

Kariyer Dönüşümü Danışmanı-Eğitmen

Nazife’nin girişimci ruhu, 15 yaşında matematik dersleri vermeye başladığında hayatına yön veren özelliklerinden biri oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oluncaya dek ders vermeyi sürdürdü. 1989 yılında eğitimine devam etmek üzere kendi imkanlarıyla İngiltere’ye gitti.

İngiltere’de, ülkesinde başladığı yönde ilerlemeye devam ederek Londra Üniversitesi’nde Matematik ve Psikoloji okudu. Yüksek lisansını yine Londra Üniversitesi’nde Eğitim alanında (PGCE – Post Graduate Certificate in Education) tamamladı. Matematik öğretmeni olarak çalışmaya başladığı dönemde, Londra’daki okullarda eğitimi geliştirme projelerinde yer alarak öğrencilere danışmanlık yaptı.

Öğretmenlik kariyeri devam ettiği sırada Kişisel Dönüşüm alanında eğitimlere katılan Nazife Şekerkıran, “İkinci Kariyer”ine 2005 yılında koçluk ve NLP eğitimleri alarak başladı. Yolu, İngiltere’de dünyaca ünlü kitabı ‘Work You Were Born To Do’ (Yapmak için Doğduğunuz İş) ile tanınan Nick Williams ile bu dönemde kesişti. İnsanların sevdikleri işi yaparak kariyer sahibi olmaları konusundaki prensipleri kitaplaştıran Nick Williams, Japon İkigai felsefesi ile birlikte Nazife’nin ilham aldığı iki noktadan biri oldu.

Yazarın kitaptaki prensiplerini kendi kariyer dönüşümü için uygulamaya ve Nick Williams mentörlüğünde Kariyer Dönüşümü Danışmanlığı vermeye başladı.

“Sevdiğin İşi Yarat” adı altında, Kariyer Dönüşümü Danışmanlığı işini kendi dönüşüm örneği ve koçluk becerileri ile geliştirdi. Eş zamanlı olarak ‘Women Like Us’ (‘Bizim Gibi Kadınlar’) isimli sosyal girişimci bir şirkette Kariyer Danışmanı ve Koçu olarak çalışan Nazife Şekerkıran, 2005 yılında Londra’da kendi işini kurarak daha geniş bir kitleye ulaşmanın ilk adımını attı.

İngiltere’de yaşadığı 24 yılın ardından 2014 yılında sosyal girişimcilik, eğitmenlik ve kariyer danışmanlığı tecrübesini İstanbul’a taşıdı. Şu anda;

 • MasterCamp Eğitim Platformu’nda Mentör ve Eğitmen olarak çalışıyor.
 • “Sevdiğin İşi Yarat” isimli, bireylerin özdeğerleri ve kişiliklerine uygun iş seçimi ve geliştirmelerini hedefleyen workshoplar düzenliyor.
 • Bire-bir Kariyer Koçluğu / Danışmanlığı veriyor.
 • ‘Women Like Us’ın Türkiye’deki kardeş firması olan ‘Yeniden Biz’ ile işe geri dönmek isteyen eğitimli kadınlara destek çalışmaları yürütüyor.

Nazife Şekerkıran, sevilen işi yaratmanın dışsal olanaklara bağlı bir hayal veya şans değil, kendini gerçekleştirme yolunda ilerlemek için bir seçim ve yolculuk olduğuna inanıyor ve çalışmalarının özünde modern toplumun içerisinde kaybolan bireylere bu konuda yol gösteriyor.